بازدید نمایندگان یونسکو از زورخانه ملی شهید فهمیده

  •     واتاریو ایواماتو ، رئیس کمیته علوم و سیاست و ماریوس سگو رئیس کمیته ورزش سازمان علمی فرهنگی ملل متحد یونسکو ضمن بازدید از زورخانه ملی شهید فهمیده از نزدیک با اجرای این ورزش زیبا و جذاب ملی ایرانیان آشنا شدند . 
       به گزارش روابط عمومی فدراسیون در این بازدید که با حضور مهندس حسام ، معاون سازمان تربیت بدنی و جمعی از پیشکسوتان ورزش پهلوانی و زورخانه ای انجام شد تیم منتخب زورخانه ای نمایش زیبایی از این ورزش ارائه داد که در خلال این ورزش بارها و بارها مدیران یونسکو و حاضرین به وجد آمده و ورزشکاران را مورد تشویق و تمجید قرار دادند . سپس در جلسه ای مشترک با حضور مهندس حسام ، معاون سازمان تربیت بدنی ، علیرضا صفارزاده ، رئیس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای و روسای کمیته های آموزش و تحقیقات ، فرهنگی ، آموزش و پرورش و روابط عمومی فدراسیون ، قابلیت ها ، ویژگیها و مختصات این رشته ملی ، مذهبی توسط سردار صفارزاده ارائه و ثبت آن در فهرست آثار معنوی یونسکو درخواست شد .    
       ایواماتو ، رئیس کمیته علوم و سیاست یونسکو ، ضمن تمجید از ورزشکاران و مرشد ، فضای زورخانه را شاهکار هنری ، فرهنگی ورزشی خواند و گفت : در این ورزش هم به جسم توجه شده و هم به معنویت و صدای ضرب و نوای مرشد و هماهنگی و هارمونی بین ورزشکاران و مرشد نیز از نکات قابل توجه و ارزشمند این ورزش است . ایواماتو افزود توسعه همه ورزشهای بومی – محلی از جمله ورزش ملی ایرانیان یعنی ورزش باستانی جزو سیاستهای یونسکو است . 
       وی 3 ضلع هنر ، ورزش و موسیقی را اجزاء ورزش باستانی دانست و گفت این 3 ویژگی زمانی که در معماری زیبای زورخانه اجراء می شود تماشاچی را به وجد می آورد . در پایان یادبودهایی از جمله نماد زرین زورخانه ای ، لباس ورزش باستانی و یک جفت میل فانتزی از طرف فدراسیون به نمایندگان یونسکو اهداء شد .

    خاطرنشان می سازدکه در این مراسم آقای منوچهر عطاء الهی رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون حضور داشتند.

 

 

/ 0 نظر / 6 بازدید