اخبار

بازگشایی زورخانه ملی شهید فهمیده

   با پیگیریهای فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای و همت شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی ، زروخانه ملی شهید فهمیده ، پس از سالها تعطیلی بازسازی و بازگشایی شد .    
    این زورخانه با زیر بنای 500 متر مربع و مساحت گود زورخانه 30 متر و ظرفیت 100 تماشاچی در ضلع شمالی پارک شهر واقع شده است به جز آینه کاری و نقاشی های منحصر به فرد و دیدنی گنبدهای گود که نماد زیبایی از معماری ایرانی و اسلامی است امکانات دیگری از جمله سالن موزه ، سالن نمایشگاه ، اتاق کنفرانس ، اتاقهای اداری و ... نیز وجود دارد . 
   برای این زورخانه ملی کاربردهای گسترده و متنوعی تعریف شده که از جمله آن می توان به :
 1. مرکز معرفی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی به گروهها و محافل بین المللی .
2. مرکز معرفی و آشنایی گروهها و محافل مهم داخلی نسبت به ورزش زورخانه ای .
3. مرکز آموزش مربیگری ، داوری ، مرشدی فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای در سطوح مختلف .
 4. محل برپایی اردوهای آمادگی در گروههای مختلف سنی و تیم های ملی ورزش پهلوانی و زورخانه ای .
 5. ایجاد و عرضه اولین موزه و نمایشگاه ورزش پهلوانی و زورخانه ای به محافل داخلی و بین المللی .
 6. محل اجرای مراسم دینی و ملی در قالب یک برنامه ورزشی ، جشن ها و بزرگداشت های ورزشی .
 7. محل برگزاری مجامع ، جلسات و کنفرانس های ورزشی .
 8. ایجاد کتابخانه تخصصی ورزش پهلوانی و زورخانه ای اشاره نمود . 
   مهندس هادیانی مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور در مراسم بازگشایی این زورخانه گفت : زورخانه ملی شهید فهمیده با قدمت نیم قرن یکی از آثار ارزشمند فرهنگی و تاریخی پایتخت محسوب می شود که برای بازسازی آن نزدیک به 4 میلیارد ریال هزینه صرف شده است طرح مرمت و بازسازی این زورخانه با همکاری فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای و نظارت سازمان میراث فرهنگی و طبق مقررات ملی ساختمان به انجام رسیده است و توسعه فضاهای عمرانی ورزش ملی از اهداف شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور است .
   در این مراسم آقایان محمد هادی حسام ، کیومرث هاشمی ، احمد ارشدی ، عبد الرضا ساور معاونین سازمان تربیت بدنی ، سردارصفارزاده رئیس فدراسیونُ،  سرهنگ هدایتی نایب رئیس فدراسیون و منوچهرعطاء الهی مسئول فرهنگی فدراسیون پهلوانی وزورخانه ای و  جمعی از  پیشکسوتان حضور داشتند که مراسم با اجرای زیبای مرشدان ، سیروان نورروزی و حسین کنجکانی به پایان رسید .

/ 0 نظر / 5 بازدید